Rok 2010 – Programy operacyjne

Rok 2010 – Programy operacyjne

Polskie kina to nie tylko budynki – to również szeroka dziedzina działania względem sztuki filmowej. Przykładowo,w roku 2010 szukano nowych rozwiązań dla źle działającego systemu i powstały dwa programy operacyjne: jeden z nich zwie się Rozwój projektów Filmowych, a drugi Produkcja Filmowa. W ramach uniknięcia pewnych konsekwencji oba programy zostały ze sobą połączone.

Co daje program Produkcja Filmowa? W jej ramach składa się oraz rozpatruje różnego rodzaju wnioski o dofinansowania. Chodzi tu o różne rzeczy – czy to stypendia scenariuszowe, czy też rozwój projektów filmowych oraz samej produkcji filmów. Trzeba przyznać, iż wnioskodawcy nie próżnują – decyzji zostało podjętych 207, a w ich ramach finansowanie filmowe wyniosło ponad 132 mln złotych!

W ten sposób dofinansowuje się najbardziej filmy fabularne, a zaraz po tym dokumentalne. Co ciekawe, na animacje uzyskano dofinansowania w kwocie nawet wyższej niż dokumentalne. Realizowane były dofinansowania w ramach kina autorskiego czy filmów o tematyce historycznej, a także produkcji dla najmłodszych i całej rodziny.