Polskie kino w Iranie

Polskie kino w Iranie

Czy wiesz, że kino polskie istnieje również poza granicami naszego kraju? Jednym z najważniejszych wydarzeń ostatnich lat jest Tydzień Kina Polskiego w Iranie. Odbywa się on z okazji Międzynarodowego festiwalu Filmowego Fajr w Teheranie. Tam właśnie zostanie zaprezentowany dorobek polskiej kinematografii. W jej skład będą wchodzić różne filmy – zarówno te krótko, jak i pełnometrażowe.

Musimy docenić starania polskich filmowców, dzięki którym trafiliśmy na takie wydarzenie – tak naprawdę nie miało to miejsca od dekad. Jakie filmy zostaną zaprezentowane na obczyźnie? Przede wszystkim „Katyń” czy „Człowiek z Żelaza”. Do tego dochodzi „Pora umierać” czy „Jutro będzie lepiej”. Interesującą propozycją jest film o dość zabawnym tytule, czyli „Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową”.

Jak już zostało to wspomniane, na festiwalu będą również filmy krótkometrażowe. Zostanie tutaj pokazana przede wszystkim nominowana do Oscara „Katedra” Tomasza Bagińskiego czy też takie produkcje jak „Pierwszy dokument” lub „Młoda animacja”.