Początki polskiego kina

Początki polskiego kina

Czy wiesz, od czego w ogóle zaczęło się polskie kino? Wszystko to za sprawą Kazimierza Prószyńskiego oraz Bolesława Matuszewskiego, dwóch pierwszych polskich realizatorów filmowych, którzy działali na przełomie XIX i XX wieku. Pierwszy z nich zajmował się konstruowaniem różnego rodzaju wynalazków, między innymi pleografu, drugi zaś tworzył krótkie filmy dokumentalne.

Pierwsze polskie kino stanęło w Łodzi przy słynnej ul. Piotrkowskiej. Miało ono ciekawą nazwę, mianowicie „Teatr Żywych Fotografii”. Do projekcji poszczególnych filmów korzystano tutaj z aparatury stworzonej przez braci Lumiere. W podobnym czasie powstawał pierwszy polski film fabularny „Antoś po raz pierwszy w Warszawie”, a zaraz później „Pruska Kultura” – która obecnie jest najstarszym zachowanym polskim filmem.

Przy okazji dobrze będzie wspomnieć o pierwszym filmie lalkowym z animacją poklatkową o tytule „Piękna Lukanida”. Tak naprawdę właśnie od tego filmu Władysława Starewicza otworzyły się drzwi do produkcji innych filmów animowanych.