Kino Glorio w Bytomiu

Kino Glorio w Bytomiu

W Bytomiu mieści się znane, jednosalowe kino, które działało od 8 listopada 1931 roku do 30 czerwca 2006 roku. Możemy je znaleźć w budynku „Gloria-Palast” przy ulicy Szymanowskiego. W tym celu powinniśmy się udać do południowo-wschodeniej części miasta. To budynek o charakterze funkcjonalistycznym – jego budowa jest dość surowa i oszczędna. Kiedyś mieściły się tam różne mieszkania, była kawiarnia a nawet sala dancingowa.

Niestety, historia kina nie jest zbyt wesoła. Pomijając sytuację, w której weszła do niego Armia Czerwona i mocno je zniszczyła, to nawet w czasach wolności nie wyglądało to najlepiej. W 2011 roku trzech nastolatków wpadło na pomysł podpalenia kina. Sprawcy zostali zatrzymani, niestety pożar niemal całkowicie zniszczył salę kinową oraz dach.

Obecnie według najnowszych ustaleń całe pogorzelisko powinno zostać rozebrane. Mimo to władze dają nam pewną nadzieję na poprawę – mianowicie wyrażają chęć odbudowy kina oraz wznowienia jego działalności kulturalnej. Na razie jednak to nic pewnego.