Centrum Kultury Filmowej Awangarda 2

Centrum Kultury Filmowej Awangarda 2

Poznajmy teraz kino Awangarda – obecnie najstarsze kino w województwie warmińsko-mazurskim. Co ciekawe, nadal ono funkcjonuje i miewa się całkiem dobrze. Jeżeli chcemy udać się do tego kina, to powinniśmy pojechać do Olsztyna, poszukać ul. Stare Miasto oraz wejść pod numer 23. Jaka jest historia Awangardy?

Kino zostało założone już w 1910 roku, co czyni z niego trzecie co do wieku kino w całym kraju. Tak naprawdę bardziej nowoczesne stało się, gdy jego rozbudową zajął się Konrad Lenkiewicz. Od tej pory święci ono triumfy! W Olsztynie działa bowiem tylko jedna podobna do niego placówka – multipleks Helios, którego centra znajdują się w większych miastach w całej Polsce.

Awangarda jednakże w pewien sposób góruje nad Heliosem. Jest ona bowiem bardziej artystyczna – jej klimat zdecydowanie nawiązuje do tego, jaki panował niegdyś w kinach. Jednocześnie jej repertuar się różni – nie spotkamy tutaj sztampowych produkcji, a filmy bardziej wartościowe. Stylem budynek kojarzy się z retro, posiada również Filmową Herbaciarnię oraz Bar Kawowy.